2015 - styczeń

29.01.2015 - z bloga Mikea Knoxa (Twende Pamoja)

Czwartek w podstawówce. Spędzam relaksujące przedpołudnie po pracy od 6:30 do przerwy śniadaniowej o 10:30. Spaceruję wokół szkoły.

 

21.01.2015 - z bloga Mikea Knoxa (Twende Pamoja)

Komputery i kodowanie i przyszłość tutaj...może, przy odrobinie szczęścia...
"Celem nauczania kodowania nie jest to żeby uczynić z każdego studenta programistę, tak jak uczenie pisania czy rysowania nie uczyni z każdego studenta dziennikarza czy malarza. Kodowanie uczy studentów myślenia logicznego i krytycznego, współdziałania i konstruktywnego uczenia się."

... to jest część wschodzącego jutra.

Moje słońce zbliża się do zachodu, więc wszystko co mogę to patrzeć w przyszłość z bujanego fotela życia...
... i zbierać laptopy których już nikt nie używa. Mam 7 w 2 dni...

 

20.01.2015 - z bloga Mikea Knoxa (Twende Pamoja)

Przedpołudnie w zerówce. Objaśnienia chyba nie są potrzebne :)

 

19.01.2015 - z bloga Mikea Knoxa (Twende Pamoja)

Na zakończenie wstępnego tygodnia - sportowe przedpołudnie z turniejem piłki nożnej między mieszanymi drużynami złożonymi z uczniów klas I i II.

W międzyczasie dziewczęta miały turniej koszykówki z własnym trofeum.

 

14.01.2015 - z bloga Mikea Knoxa (Twende Pamoja)

Co czyni szkołę dobrą? Przyjemny dzień z grupami, dyskusjami, opiniami i ewentualnie projektorem jeśli prąd dopisze i będzie możliwe udowodnienie, że "Obraz mówi tysiąc słów"
Informacja dla moich młodszych czytelników - to jest tablica, z której korzysta się używając kredy. Kreda to jest biały patyk z miękkiego pylącego materiału.

 

13.01.2015 - z bloga Mikea Knoxa (Twende Pamoja)

Wtorek - dzień po uprzątnięciu gruzu i pyłu.

W tej chwili jest 65 uczniów, którzy w przyszłym tygodniu utworzą dwie klasy pierwsze, a w tym tygodniu mają Tydzień Wprowadzający ze mną i jednym z nauczycieli, który jest okazjonalnym tłumaczem. To jest bardzo pomocne, bo moja znajomość swahili jest minimalna a 25% klasy ma ten sam problem z angielskim. Poza Marceliną uczniowie są w wieku od 13 do 16 lat, są bardzo dobrze wychowaną i nieco zdenerwowaną grupą. Pracuję z nimi od 8:00 do 15:40 z półgodzinną przerwą na poranną herbatę i godzinną na lunch.

Po południu zajęcia odbywają się na zewnątrz - tworzymy więzi i robimy zdjęcia.

Na razie klasy pierwsze chodzą w granatowych dresach. Siostry pilnie pracują żeby uszyć dla nich mundurki.

A tak się gotuje owsiankę i fasolę na późny lunch i kolację.

 

10.01.2015 - z bloga Mikea Knoxa (Twende Pamoja)

Nowy początek... Wczesnym popołudniem udaliśmy się do nowej szkoły na mszę oraz poświęcenie budynku i terenu. Odbyło się to zanim studenci weszli do szkoły. Była siostra Conjesta i pozostałe siostry. Po mszy ksiądz pokropił wszystko wokół...

Teraz byliśmy gotowi na przyjęcie studentów, którzy zaczęli przyjeżdżać po południu. Każdy otrzymał własny metalowy pojemnik oraz komplet niezbędnych ubrań i innych rzeczy. W tym maczetę do ścinania trawy.
Do I klasy dołączyła siostra Marcelina, która jak wielu tutaj nie ma średniego wykształcenia. Przyszła w towarzystwie dwóch sióstr ze zgromadzenia. Będzie wielkim atutem dla studentów. Jest pełna ciepła i entuzjazmu. W zakonie jest od niedawna.

Trochę po 18:00 pojawiło się w końcu światło i woda zaczęła nieśmiało bulgotać w swojej drodze przez szeroką plastikową rurę, która jeszcze zostanie zakopana... To był czas dla wszystkich żeby wziąć materace i pójść do tylko co (prawie) wykończonego dormitorium.

9.01.2015 - z bloga Mikea Knoxa (Twende Pamoja)

Reszta tygodnia przygotowawczego upłynęła nie wiadomo kiedy. Przepracowaliśmy ten tydzień dobrze w tym sensie, że udawało nam się przebywać w szkole nawet w czasie prac budowlanych. Moje zajęcia z planowania przebiegały spokojnie i dobrze rano, ale po południu pomieszczenia były pokryte pyłem ponieważ elektrycy wiercili otwory w różnych miejscach sufitów żeby poprowadzić przewody elektryczne i założyć gniazdka lamp, które kiedyś zostaną podłączone - według planu zanim w sobotę zamieszka tu 100 studentów. Taką samą nadzieję mamy odnośnie wody, która też jeszcze nie jest podłączona.

 

6.01.2015 - z bloga Mikea Knoxa (Twende Pamoja)

Dzisiaj znowu spacer do nowego budynku szkoły średniej.

Trwają intensywne prace wykończeniowe przed piątkowym terminem...
Z okien każdej klasy rozciaga się spektakularny widok na Kilimadżaro
Pierwsza przerwa na kawę w pokoju nauczycielskim

Za biurkami nauczycieli 120 nowiutkich materacy, ktore zostaną przeniesione do dormitorium kiedy przyjadą łóżka piętrowe.

 

5.01.2015 - z bloga Mikea Knoxa (Twende Pamoja)

Znowu jestem w szkole sióstr urszulanek w Mweka. Dzisiaj szkoła wznawia pracę. Wybraliśmy się z siostrą Conjestą do nowego budynku szkoły średniej. W zeszłym roku o tej porze była tylko I klasa nowej szkoły. W sobotę będziemy witali nową I klasę - około 70 dzieciaków. Moją rolą jest poprowadzenie tygodniowego programu motywacyjnego, którego nie mogę się już doczekać

W tym tygodniu nauczyciele będą się dokształcali przygotowując swoje scenariusze zajęć na rok naprzód. Mam z nimi dzień przygotowywania planu Doskonalenia Szkoły. Przypuszczam, że będzie to rozwój. Nowy budynek jakoś się w to wpasowuje.

Tak wyglądał budynek w grudniu. Kilka rzeczy było jeszcze do zrobienia.

A tak wygląda dzisiaj rano:

Prąd zostanie podłączony w piątek, woda też w tym czasie. Trzeba zmienić podłogi (ale to w drugiej kolejności). Jest jeszcze sporo do zrobienia przed sobotą kiedy przyjadą studenci. Tutaj o dzieciach uczących się w podstawówce mówi się "uczniowie", a w szkole średniej "studenci".

Powered by Quick.CMS